polski      /     english

 

 

 

 

wprowadzenie                     osoby                     podziękowania




Pochodzi z Krakowa, w Nowym Jorku przebywa od 1987 roku. Fotografią zajmuje się od czasów studenckich. Studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej wprowadziły ją do świata sztuki.

Jej przygoda z fotografią zaczęła się od przyjaźni z Janiną Garycką, współzałożycielką Piwnicy pod Baranami, której piękne scenografie z przedstawień oraz innych imprez jak słynne „Jajeczka” czy „Opłatki”, zaczęła utrwalać na zdjęciach. Tam też miała pierwsze wystawy.

Studiowała fotografię w New York Institute of Photography, Fashion Institute of Technology oraz Queens College. Brała udział w warsztatach fotograficznych z takimi artystami, jak Lucille Khornak, Jack Reznicki, Francesco Scavullo, Nancy Brown, Ira Lerner i Bob Sacha.

Jest członkiem Foreign Press Association oraz współzałożycielem Polskiego Klubu Fotografika w Nowym Jorku (w 1998 roku) a obecnie jego honorowym członkiem.

Znana powszechnie z fotografii prasowej oraz portretowej współpracuje od 1988 roku z Nowym Dziennikiem i Kurierem Plus w Nowym Jorku. Zdjęcia jej ukazały się w wielu wydawnictwach polskich (Pani, Twój Styl, Viva, Rezydencje, Gentleman, Show, Kino), amerykańskich (New York Times, Playboy, World Literature Today), niemieckich (Der Spiegel), hiszpańskich (Sabado). Jej zdjęcia zdobią wiele książek, katalogów, plakatów oraz okładek płyt kompaktowych znanych polskich piosenkarzy, między innymi Ireny Jarockiej, Danuty Rinn, Jerzego Połomskiego, Andrzeja Zielińskiego.

Zwyciężyła w konkursie organizowanym przez New York Institute of Photography w 1989 roku w kategorii News & Photojournalism.

Uczestniczyła w ponad 30 wystawach w Polsce i USA.

Współpracuje z wieloma polsko-amerykańskimi instytucjami jak Polish & Slavic Center i Kościuszko Foundation oraz jest znana z dokumentowania kulturalnego i politycznego życia Polonii. Jedna z jej prac zdobiła promocyjną broszurę ówczesnego burmistrza Nowego Jorku, Rudiego Giuliani. W 2001 roku otrzymała medal za współpracę z Nowym Dziennikiem z okazji 30 lat istnienia pisma, wręczony podczas wystawy pod tym samym tytułem.

We wrześniu 2008 dostała odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP wręczone z okazji obchodów 10-lecia istnienia Klubu Fotografika.

W październiku 2008 roku otrzymała Honorowe wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Dzielnicy Queens, Helen Marshall za utrwalanie życia Polonii, przyznane z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. „Fotografia jest dla mnie dokumentem danej chwili. Kocham portret i fotografię prasową (reportażową). W portretach staram się pokazać piękno i charakter człowieka. W pracy z kamerą nie planuję niczego z góry, gdyż nigdy nie wiadomo jak zachowa się model. Przede wszystkim staram się zyskać jego zaufanie. W fotografii prasowej staram się uchwycić właściwy moment, podejmować szybkie decyzje w zmieniających się warunkach, szukając odpowiedniego kąta widzenia kamery”.

Zosia Żeleska-Bobrowski
Nowy Jork, lipiec 2010

Więcej na www.artphotozosia.com

fot. Zosia Zeleska-Bobrowski


 
Copyright by Konrad Glos, Rafal Zub 2010